Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2

Debates In Round 1

Motion: X

VenueOpening Gov.Opening Opp.Closing Gov.Closing Opp.ChairPanel
Angell B104Patrick Henry WW (#3, 74/74, 148)Stanford JS (#2, 78/79, 157)Carleton CM (#1, 80/80, 160)Queen's GK (#4, 70/77, 147)Carlo CabreraYugi Ge
Kalkin 300Duke SW (#1, 78/80, 158)HWS SW (#2, 79/76, 155)Duke BO (#3, 78/75, 153)Humboldt State BM (#4, 73/72, 145)Kate Lewis-LakinHan Kim
Kalkin 322Rochester LS (#4, 69/71, 140)USAF RS (#2, 76/78, 154)Ohio Wesleyan DO (#3, 75/77, 152)Edinburgh BO (#1, 83/80, 163)Sidharth Chauhan Diandra Kalish
Kalkin 002Rochester Institute of Technology RS (#2, 72/71, 143)Cornell GF (0*)Pacific Lutheran SW (#3, 71/71, 142)Rochester CZ (#1, 74/74, 148)Jan Hovden Shaadee Ahmadnia
Chris Lattucca
Kalkin 003Hawaii HS (#3, 70/73, 143)Willamette BR (#2, 76/74, 150)Louisiana Tech GS (#4, 68/68, 136)Swarthmore HR (#1, 77/77, 154)Sharmila Parmanand PhilShane Puckett
Kalkin 004Kings OP (#3, 72/73, 145)Venezuela GD (#4, 68/68, 136)Brock CL (#2, 76/74, 150)Portland State BB (#1, 77/78, 155)Rose Helens-HartJerrica O'Donoghue
Kalkin 110Alaska BJ (#1, 76/77, 153)Vermont BS (#2, 74/76, 150)Adelphi KZ (#3, 68/70, 138)Regis/Vermont HG (#4, 66/65, 131)Mary NugentGina Iberri-Shea
Macknzni Siebert
Kalkin 325Cornell HP (#3, 67/66, 133)Colgate SS (#2, 77/74, 151)Cornell BY (#1, 78/80, 158)Vermont CS (#4, 63/60, 123)Ikey Gialapsos Buddy Khan
Danielle Stevens
Kalkin 001Patrick Henry EM (#1, 77/75, 152)Vermont RS (#2, 76/73, 149)Claremont MT (#4, 72/70, 142)Colgate MS (#3, 71/73, 144)Geoff KlingerJohn Miller
Felipe Ibarra
Lafayette 408Grove Cty HP (#2, 81/77, 158)George Fox BS (#3, 74/75, 149)Swarthmore DJ (#1, 80/79, 159)USAFA EW (#4, 74/72, 146)Adam Goldstein Amelia Kermis
Lafayette 308Claremont HL (#3, 71/74, 145)Patrick Henry ER (#2, 75/74, 149)Marianapolis GF (#4, 73/67, 140)Harvard KR (#1, 78/75, 153)Rhydian Morgan Merry Guo
Steven Nicholls
Lafayette L307Colgate GS (#2, 73/71, 144)Pacific Lutheran BM (#3, 71/72, 143)Rochester LM (#4, 70/69, 139)Kings CP (#1, 75/75, 150)Zia Durrani Marcus Paroske
Angela Lee
Lafayette 100Cape Cod JM (#4, 70/71, 141)China CX (#3, 73/70, 143)Rochester LW (#2, 73/75, 148)Yale CK (#1, 78/77, 155)Lucas Caress Bryan Levesque
Ian Busher
Lafayette 102Technology Jamaica DS (#4, 72/70, 142)Patrick Henry CC (#2, 72/73, 145)Texas State BD (#1, 74/75, 149)Hawaii Pacific CS (#3, 72/72, 144)Emily ZhangKristin Rudolph
Lafayette 200Ohio Wesleyan CO (#4, 74/70, 144)Bates SW (#2, 75/77, 152)Cornell RS (#1, 76/78, 154)Seattle MP (#3, 72/75, 147)Dafne Gokcen Huang He
Steve West
Lafayette 202Bakes KS (#2, 75/73, 148)UCDLS OR (#1, 78/77, 155)Wilfred Laurier LH (#3, 74/71, 145)Cornell SZ (#4, 68/69, 137)Steve JohnsonLisa Borgaine
Natalie Nakamura
Lafayette 210Seattle SW (#1, 77/77, 154)Fordham HK (#4, 75/73, 148)Grove City DW (#3, 73/76, 149)Claremont CB (#2, 73/80, 153)Anish Mitra Pam Dodge
Mary Fontaine
Lafayette 300Yale SW (#1, 80/82, 162)Duke NZ (#3, 75/74, 149)Bard GS (#2, 79/82, 161)Rosario DP (#4, 68/67, 135)Michaela HernandezAngela Lu
Harrison Bulisky
Lafayette 302Cape Cod HB (#3, 70/68, 138)Harvard BE (#1, 74/76, 150)USC Law MQ (#4, 61/65, 126)Humboldt State HV (#2, 75/74, 149)Stephen Boyle Nicole Frazer
Javed Narejo
Lafayette 111Hawaii DG (#3, 66/67, 133)St. John's FP (#1, 76/69, 145)USAF CL (#4, 67/65, 132)HWS LM (#2, 70/73, 143)David Register Tanya Al Sheikh
Andreas Varsakopoulos
Lafayette 311Wilfried Laurier MS (#2, 74/74, 148)Rochester Institute of Technology C S (#4, 69/70, 139)Harvard BZ (#1, 76/78, 154)Portland State ST (#3, 69/71, 140)Eric BarnesEvelyn Hiatt
Lafayette 400Technology Jamaica BM (#4, 70/70, 140)Yale DF (#1, 79/78, 157)Regis BD (#2, 76/75, 151)Texas State HK (#3, 73/75, 148)Stevel Llano Spencer Sheaff
Lafayette 403Bates DF (#2, 76/79, 155)Venezuela RV (#3, 74/75, 149)Pennsylvania PW (#1, 78/80, 158)Adelphi FK (#4, 72/70, 142)Michael Baer Rob Boller
Lafayette 411Portland State CG (#3, 74/73, 147)Alberta PP (#2, 77/78, 155)Kings DL (#1, 78/79, 157)Marianapolis JP (#4, 71/71, 142)Zheng Bo Abrar Faiaz
Alex Thibault
Marsh Life 235LaVerne FZ (#3, 78/75, 153)Seattle KP (#2, 75/80, 155)Cornell BS (#1, 81/80, 161)ILCS Morocco AA (#4, 65/72, 137)Brandon Paquette Steven Jones
Morril 010Laverne PP (#1, 75/78, 153)Santa Monica College AM (#4, 70/68, 138)Vermont GL (#2, 77/75, 152)Texas State HS (#3, 71/76, 147)Eoin Kilkenny Katue Teubl
Gabrielle Hanners
Old Mill A202Willamette CM (#1, 76/77, 153)UCLA MM (#4, 73/73, 146)Osgoode CM (#3, 75/75, 150)Patrick Henry GW (#2, 75/76, 151)Ross RovaloShayna O'Dea
Old Mill A200Ohio Wesleyan MS (#2, 76/77, 153)Kings CH (#3, 78/73, 151)Cape Cod DG (#4, 70/71, 141)Vermont AF (#1, 80/76, 156)Holly PooleAbigail Rine
Rob Ruiz
Old Mill A207Alaska CH (#2, 77/80, 157)Louisiana Tech DB (#3, 71/71, 142)Cape Cod MW (#4, 70/71, 141)Loyola Marymount PR (#1, 80/79, 159)Michael AguilaraEdwin Owusut
Martin Haas
Old Mill A303Michigan Flint FW (#2, 77/77, 154)HWS CH (#3, 78/74, 152)Alaska CS (#1, 80/80, 160)Cornell BH (#4, 75/75, 150)Sam Natale Adam Garen
Perkins 300Stanford KR (#1, 76/74, 150)Queen's GM (#2, 76/73, 149)Marianapolis AL (#4, 73/71, 144)China Beihang DY (#3, 74/72, 146)David HernandezSam Ricker
Perkins 107Colgate BC (#1, 78/79, 157)DePauw KM (#3, 71/75, 146)Cornell CF (#2, 78/74, 152)LaVerne JR (#4, 70/75, 145)Ciaran LawlorKiara Kaminski
Perkins 200Cape Cod EE (#4, 70/69, 139)Willamette MM (#3, 71/71, 142)DePauw AW (#1, 73/76, 149)China Peking-Fudan HZ (#2, 73/71, 144)Shawn Briscoe Mike Maffie
Azfar Wattoo
Terril 108Bard GM (#4, 69/70, 139)Yale BE (#2, 80/78, 158)Harvard GJ (#1, 81/78, 159)Pennsylvania GN (#3, 76/76, 152)Josh MartinWilliam Mitchell
Terril 308Kings CC (#3, 72/73, 145)Swarthmore KM (#1, 77/75, 152)Alaska BH (#2, 74/76, 150)Chile DH (#4, 72/72, 144)Mandy Frank Katie Slayden
Alia Bellwood
Terril 207New South Wales KM (#1, 77/78, 155)Bates EM (#2, 77/76, 153)Alaska JW (#4, 74/73, 147)Fordham MM (#3, 76/74, 150)Rob Margesson Jason Edwards
Torrey 203Queen's EW (#2, 77/73, 150)HWS KM (#4, 74/71, 145)Loyola Marymount CK (#1, 78/78, 156)Bard GL (#3, 74/72, 146)Jaime WrightGreg Young
Torrey 201UCLA NP (#3, 75/74, 149)Ohio Wesleyan LR (#4, 71/70, 141)Hawaii Pacific CL (#2, 75/77, 152)George Fox EK (#1, 76/78, 154)Melissa Franke Austin Benn
Votey 220Santa Monica College AK (#4, 67/66, 133)Grove City BG (#1, 81/78, 159)Cornell LY (#2, 75/77, 152)Fortham BK (#3, 70/65, 135)E. J. Harris Jennifer Rankin
Votey 223DePauw BM (#4, 70/69, 139)Portland State MS (#3, 74/73, 147)Colgate EG (#1, 80/74, 154)Bard AK (#2, 72/78, 150)Wes Hopkin Daniel Berman
Kevin Diamond
Votey 367Patrick Henry AO (#2, 77/78, 155)Vermont Swing (#3, 73/80, 153)Vermont AD (#1, 79/81, 160)Laverne CL (#4, 73/70, 143)Marta Tarantsey Daniel Chen
Votey 207Colgate LT (#1, 79/80, 159)Bates DS (#2, 74/74, 148)Cornell NS (#3, 68/79, 147)Portland State HK (#4, 69/68, 137)Monica Ferris Bojana Skrt
Waterman 427USAFA SY (#4, 69/70, 139)Hawaii MD (#3, 73/74, 147)Michigan Flint JR (0*)Cornell CW (#2, 75/74, 149)Simone van ElkAjeet Hansra
Waterman 423Willamette LH (#3, 76/75, 151)Yale CP (#2, 78/77, 155)Alaska FP (#1, 80/79, 159)Hawaii Pacific MU (#4, 75/75, 150)Allison Hamlin Matt Vasquez
Waterman 402China Tianjin Normal LS (#4, 70/71, 141)St. John's KS (#2, 74/72, 146)Rochester DP (#3, 76/69, 145)Claremont SW (#1, 76/78, 154)Leela Koenig Una Kimikeo-Goes
John Angelis
Waterman 403Cape Cod RT (#4, 70/71, 141)Santa Monica College AR (#3, 71/72, 143)Swarthmore FO (#2, 74/75, 149)St. John's CM (#1, 76/78, 154)Robert Snow Tripp
Sophia Ir
Waterman 413Yale HW (#3, 77/74, 151)Claremont ER (#2, 76/78, 154)Kings BC (#4, 72/72, 144)LaVerne MT (#1, 81/79, 160)James Fagan Mercedes Deane
Weston Clarke
Waterman 419Kings HB (#4, 69/71, 140)Patrick Henry LS (#3, 72/73, 145)Singapore CT (#1, 77/78, 155)Portland State EP (#2, 74/73, 147)Gavin Ilsley James Tallmon
Maggie Hildebrand