Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6

Debates In Round 6

Motion: x

VenueOpening Gov.Opening Opp.Closing Gov.Closing Opp.ChairPanel
Angell B104Stanford JS (#1, 76/79, 155)USAFA CL (#4, 72/73, 145)Patrick Henry WW (#3, 74/76, 150)Humboldt State HV (#2, 77/77, 154)Katie Slayden Steven Jones
Angel B112Cornell BH (#3, 75/74, 149)Osgoode CM (#4, 72/72, 144)Kings OP (#2, 76/75, 151)Venezuela GD (#1, 77/76, 153)Austin BennMercedes Deane
Angell B203Venezuela RV (#1, 76/75, 151)UCLA MM (#3, 72/73, 145)Kings BC (#2, 73/76, 149)Hawaii Pacific CL (#4, 72/71, 143)Carlo CabreraYugi Ge
Ian Busher
Kalkin 001LaVerne FZ (#3, 71/75, 146)Harvard GJ (#2, 78/75, 153)Texas State HS (#4, 68/71, 139)St. John's FP (#1, 79/77, 156)Stephen Boyle Ciaran Lawlor
Holly Poole
Lafayette L102Grove City DW (#2, 77/76, 153)China Peking-Fudan HZ (#1, 77/78, 155)George Fox EK (#3, 77/74, 151)China CX (#4, 74/75, 149)Gabrielle HannersKevin Diamond
Lafayette L111Claremont ER (#4, 73/72, 145)Swarthmore FO (#1, 75/75, 150)Patrick Henry AO (#3, 72/74, 146)Claremont MT (#2, 75/74, 149)Rose Helens-HartRob Boller
Lafayette L200USAFA RS (#4, 70/72, 142)Duke BO (#2, 74/71, 145)Kings CC (#1, 75/73, 148)Wilfried Laurier MS (#3, 73/70, 143)Huang HeTripp
Lafatette L202Hawaii Pacific MU (#3, 67/67, 134)Cape Cod DG (#2, 72/71, 143)Adelphi FK (#4, 66/65, 131)Cornell CG (#1, 75/77, 152)Jason EdwardsGina Iberri-Shea
Alex Thibault
Lafayette L207Claremont HL (#4, 72/72, 144)Texas State BD (#3, 72/73, 145)Regis BD (#1, 78/79, 157)Technology Jamaica BM (#2, 75/76, 151)Leela Koenig E. J. Harris
David Hernandez
Lafayette L210Kings DL (#3, 72/72, 144)Marianapolis AL (#4, 70/68, 138)Willamette BR (#1, 75/74, 149)Laverne CL (#2, 74/73, 147)Kate Lewis-LakinRobert Snow
Lafayette L300Cornell RS (#2, 77/79, 156)Bates EM (#1, 82/81, 163)Duke SW (#3, 78/77, 155)St. John's KS (#4, 79/74, 153)Mary NugentAdam Goldstein
John Miller
Lafayette L302Portland State CG (#3, 69/67, 136)Portland State EP (#4, 67/68, 135)USC Law MQ (#1, 73/72, 145)Cornell LY (#2, 71/72, 143)Shane PuckettAlia Bellwood
Sam Press
Lafayette L311Seattle MP (#4, 69/68, 137)Patrick Henry CC (#2, 74/71, 145)Pacific Lutheran BM (#3, 71/72, 143)Wilfred Laurier LH (#1, 73/75, 148)Abigail RineSam Ricker
Lafayette L400Alaska FP (#4, 69/66, 135)Yale BE (#2, 78/79, 157)LaVerne MT (#3, 76/75, 151)Harvard BE (#1, 83/81, 164)Gavin Ilsley James Fagan
Tanya Al Sheikh
Lafayette L403Alaska BJ (#3, 73/76, 149)Claremont SW (#1, 80/78, 158)New South Wales KM (#4, 73/75, 148)Carleton CM (#2, 77/79, 156)Sam Natale Buddy Khan
Simone van Elk
Lafayette L411Laverne PP (#3, 77/79, 156)Seattle SW (#2, 81/78, 159)Patrick Henry GW (#4, 77/75, 152)Yale DF (#1, 84/81, 165)Ikey Gialapsos Sidharth Chauhan
Jerrica O'Donoghue
Old Mill A200Hawaii HS (#4, 69/69, 138)Bates DF (#2, 74/70, 144)Vermont GL (#1, 73/74, 147)Willamette CM (#3, 70/72, 142)Steve JohnsonJaime Wright
Melissa Franke
Old Mill A207Bard GM (#4, 69/68, 137)Cape Cod RT (#3, 67/71, 138)Willamette LH (#1, 71/71, 142)Texas State HK (#2, 70/70, 140)Mike MaffieChris Lattucca
Azfar Wattoo
Old Mill A303Vermont NS (#3, 69/67, 136)Rochester LS (#2, 73/72, 145)Cape Cod HB (#4, 65/66, 131)USAFA EW (#1, 75/73, 148)Pam DodgeRoss Provalo
Weston Clarke
Old Mill A304Fordham BK (#4, 62/64, 126)Regis/Michigan (#2, 65/72, 137)Rosario DP (#3, 70/64, 134)Adelphi KZ (#1, 74/70, 144)Mandy Frank Daniel Chen
Javed Narejo
Waterman 401Santa Monica College AK (#4, 73/71, 144)Cape Cod EE (#3, 74/74, 148)China Tianjin Normal LS (#2, 75/77, 152)Willamette MM (#1, 78/77, 155)Kristin Rudolph Natalie Nakamura
Sophia Ir
Waterman 402Vermont BS (#4, 72/73, 145)Duke NZ (#1, 77/79, 156)Yale HW (#2, 77/77, 154)Hawaii Pacific CS (#3, 73/73, 146)Spencer SheaffGreg Young
Waterman 403Patrick Henry LS (#4, 74/74, 148)George Fox BS (#2, 75/76, 151)Rochester Institute of Technology RS (#3, 74/76, 150)Grove City BG (#1, 79/78, 157)Angela LuMarta Tarantsey
Waterman 413Chile DH (#4, 73/72, 145)Portland State HK (#1, 75/75, 150)Bard AK (#3, 74/73, 147)Cornell NS (#2, 74/74, 148)Lara Allen William Mitchell
Waterman 455HWS CH (#1, 67/65, 132)Rochester LW (#2, 65/66, 131)Humboldt State BM (#3, 64/62, 126)Ohio Wesleyan LR (#4, 61/61, 122)Bojana SkrtMerry Guo
Waterman 457Cornell BY (#2, 80/79, 159)Vermont AD (#3, 78/78, 156)Alberta PP (#4, 75/76, 151)Alaska CH (#1, 80/81, 161)Anish Mitra Wes Hopkin
Eric Barnes
Waterman 458Swarthmore DJ (#3, 77/77, 154)Harvard KR (#2, 79/83, 162)Vermont AC (#1, 83/81, 164)Patrick Henry EM (#4, 74/74, 148)Josh MartinSharmila Parmanand Phil
Dafne Gokcen
Kalkin 003Marianapolis JP (#4, 73/73, 146)Colgate GS (#2, 77/76, 153)Portland State ST (#1, 78/79, 157)Rochester Institute of Technology C S (#3, 76/76, 152)Matt VasquezFelipe Ibarra
Rob Ruiz
Kalkin 004HWS SW (#1, 76/74, 150)Portland State MS (#4, 72/72, 144)Pennsylvania PW (#2, 74/75, 149)Bates DS (#3, 74/71, 145)Abrar FaiazJames Tallmon
Kalkin 110HWS KM (#3, 77/75, 152)Bard GS (#4, 73/75, 148)Fordham MM (#2, 80/79, 159)Loyola Marymount CK (#1, 80/81, 161)Stevel Llano Emily Zhang
Zheng Bo
Kalkin 325Pacific Lutheran SW (#4, 73/74, 147)LaVerne JR (#2, 76/74, 150)Yale SW (#3, 75/74, 149)Ohio Wesleyan CO (#1, 79/78, 157)Ashley Thygesen Ajeet Hansra
Lafayette L307Yale CK (#4, 74/74, 148)Swarthmore KM (#1, 77/79, 156)St. John's CM (#2, 77/76, 153)Colgate BC (#3, 75/74, 149)Rob Margesson Geoff Klinger
Shayna O'Dea
Morril 010Harvard BZ (#3, 72/75, 147)Cornell BS (#4, 74/72, 146)Seattle KP (#2, 73/76, 149)UCDLS OR (#1, 77/79, 156)Steve WestMichael Aguilara
Steven Nicholls
Old Mill A202Patrick Henry ER (#4, 75/75, 150)Cornell HP (#2, 77/77, 154)Alaska CS (#1, 77/78, 155)Loyola Marymount PR (#3, 77/76, 153)David Register Lucas Caress
John Angelis
Torrey 203Rochester LM (#3, 68/73, 141)HWS LM (#2, 74/70, 144)Fordham HK (#1, 74/73, 147)USAFA SY (#4, 69/70, 139)Katie TeublDaniel Berman
Torrey 201Swarthmore HR (#3, 70/70, 140)China Beihang DY (#2, 72/71, 143)Bard GL (#4, 70/68, 138)Kings CH (#1, 74/75, 149)Marcus ParoskeAdam Garen
Maggie Hildebrand
Kiara Kaminski
Votey 220Brock CL (#3, 76/75, 151)Yale CP (#1, 81/82, 163)Kings CP (#4, 73/72, 145)Bates SW (#2, 79/81, 160)Sam Nelson Mackenzni Siebert
Votey 223Queen's GK (#4, 70/71, 141)Hawaii DG (#2, 76/78, 154)Alaska BH (#3, 73/74, 147)Kings HB (#1, 78/79, 157)Brandon Paquette Diandra Kalish
Harrison Bulisky
Votey 367DePauw AW (#4, 72/73, 145)Colgate SS (#1, 78/79, 157)Colgate MS (#3, 74/73, 147)Pennsylvania GN (#2, 78/76, 154)Rhydian Morgan Michaela Hernandez
Evelyn Hiatt
Waterman 427Colgate EG (#4, 72/71, 143)Alaska JW (#2, 74/76, 150)Colgate LT (#1, 76/79, 155)Stanford KR (#3, 73/73, 146)Michael Baer Eoin Kilkenny
Martin Haas
Waterman 423Louisiana Tech GS (#3, 74/75, 149)Vermont RS (#2, 75/75, 150)Ohio Wesleyan MS (#4, 74/74, 148)Grove Cty HP (#1, 75/76, 151)Bryan Levesque Shaadee Ahmadnia
Kalkin 002Rochester CZ (#4, 67/69, 136)Santa Monica College AM (#2, 70/70, 140)Ohio Wesleyan DO (#3, 70/69, 139)DePauw KM (#1, 74/73, 147)Amelia KermisDanielle Stevens
Lafayette L107Bates KS (#4, 74/72, 146)Portland State BB (#1, 78/78, 156)Queen's EW (#3, 74/75, 149)Claremont CB (#2, 75/77, 152)Shawn Briscoe Zia Durrani
Allison Hamlin
Kalkin 300UCLA NP (#4, 70/69, 139)Edinburgh BO (#1, 77/77, 154)Queen's GM (#3, 71/74, 145)Singapore CT (#2, 73/73, 146)Monica Ferris Jan Hovden
Andreas Varsakopoulos
Perkin 300Louisiana Tech DB (#4, 69/69, 138)Marianapolis GF (#3, 74/70, 144)DePauw BM (#2, 73/72, 145)Hawaii MD (#1, 74/72, 146)Jennifer Rankin Angela Lee
Lafayette L408Rochester DP (#4, 72/72, 144)Michigan Flint FW (#1, 77/76, 153)Cornell DK (#3, 75/74, 149)Technology Jamaica DS (#2, 75/77, 152)Lisa Borgaine Nicole Frazer