Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6

Debates In Round 5

Motion: x

VenueOpening Gov.Opening Opp.Closing Gov.Closing Opp.ChairPanel
Angel B112Cornell CG (#4, 69/68, 137)Patrick Henry WW (#1, 75/77, 152)Portland State CG (#2, 74/73, 147)Cape Cod HB (#3, 70/75, 145)Katie TeublMartin Haas
Angell B203Michigan Flint FW (#4, 72/72, 144)Portland State ST (#3, 73/75, 148)Grove Cty HP (#1, 78/76, 154)Rochester CZ (#2, 77/75, 152)Pam DodgeWeston Clarke
John Angelis
Kalkin 001Yale SW (#3, 72/74, 146)Claremont ER (#2, 73/75, 148)Grove City DW (#4, 72/72, 144)Bates DF (#1, 76/75, 151)Geoff KlingerAbrar Faiaz
Merry Guo
Lafayette L102Rochester Institute of Technology RS (#2, 79/78, 157)Kings CH (#4, 77/74, 151)Portland State HK (#3, 79/74, 153)Regis BD (#1, 81/80, 161)Jaime WrightLeela Koenig
Ashley Thygesen
Lafayette L200Pacific Lutheran BM (#1, 76/75, 151)Louisiana Tech DB (#2, 69/75, 144)Regis/Michigan (#4, 67/74, 141)UCLA MM (#3, 71/71, 142)Gabrielle HannersShaadee Ahmadnia
Lafatette L202Fordham HK (#4, 70/72, 142)DePauw AW (#1, 75/75, 150)George Fox BS (#2, 73/74, 147)Duke NZ (#3, 73/72, 145)Lucas Caress Robert Snow
Shane Puckett
Lafayette L207Bard GL (#3, 75/75, 150)Colgate MS (#1, 78/77, 155)Louisiana Tech GS (#2, 75/77, 152)Seattle MP (#4, 74/74, 148)Eric BarnesRob Margesson
Bojana Skrt
Lafayette L210Portland State MS (#3, 75/76, 151)Alaska CS (#1, 81/81, 162)Ohio Wesleyan CO (#4, 74/74, 148)Vermont GL (#2, 80/79, 159)Stevel Llano Rob Boller
Greg Young
Lafayette L300Patrick Henry GW (#1, 80/81, 161)Swarthmore DJ (#3, 77/77, 154)Colgate EG (#4, 74/74, 148)Bates KS (#2, 80/80, 160)Monica Ferris Zheng Bo
Lafayette L302Willamette MM (#4, 70/70, 140)Marianapolis JP (#2, 74/74, 148)Marianapolis AL (#1, 76/75, 151)HWS CH (#3, 74/69, 143)Daniel Berman
Lafayette L311Cape Cod MW (#3, 63/63, 126)ILCS Morocco AA (#4, 60/65, 125)Hawaii Pacific MU (#2, 64/65, 129)Cape Cod RT (#1, 66/65, 131)Spencer SheaffDaniel Chen
Maggie Hildebrand
Lafayette L400Yale BE (#2, 78/81, 159)Harvard BE (#1, 81/82, 163)UCDLS OR (#4, 76/77, 153)Cornell BS (#3, 79/77, 156)Holly PooleJames Fagan
Lafayette L403Swarthmore KM (#3, 74/76, 150)Harvard BZ (#4, 72/75, 147)Alaska FP (#1, 81/79, 160)Seattle SW (#2, 78/79, 157)Sam Natale Simone van Elk
Tanya Al Sheikh
Lafayette L411New South Wales KM (#1, 86/87, 173)Duke SW (#4, 79/78, 157)Colgate BC (#2, 82/83, 165)Vermont AD (#3, 79/80, 159)Gavin Ilsley Emily Zhang
Jennifer Rankin
Old Mill A200HWS LM (#3, 72/72, 144)USC Law MQ (#4, 68/69, 137)UCLA NP (#1, 78/77, 155)Patrick Henry LS (#2, 74/75, 149)Mary NugentMatt Vasquez
Old Mill A207Grove City BG (#4, 74/71, 145)Texas State HS (#2, 75/72, 147)Pennsylvania GN (#3, 75/71, 146)Portland State BB (#1, 79/78, 157)Michael AguilaraMarcus Paroske
Evelyn Hiatt
Old Mill A303Colgate SS (#2, 77/77, 154)Wilfried Laurier MS (#4, 75/73, 148)Claremont CB (#1, 79/80, 159)Cornell RS (#3, 75/75, 150)Ciaran LawlorE. J. Harris
Old Mill A304Yale CP (#3, 77/76, 153)St. John's KS (#2, 80/75, 155)Vermont BS (#4, 75/75, 150)Fordham MM (#1, 83/80, 163)Steve WestCarlo Cabrera
Ross Provalo
Votey 105Duke BO (#3, 75/74, 149)Willamette CM (#2, 77/76, 153)Harvard KR (#1, 79/80, 159)Portland State EP (#4, 75/73, 148)Ikey Gialapsos
Votey 207Rochester LS (#1, 72/75, 147)Venezuela RV (#4, 70/70, 140)Adelphi KZ (#3, 73/72, 145)Marianapolis GF (#2, 73/73, 146)Rose Helens-HartMike Maffie
Waterman 401Kings HB (#1, 77/76, 153)Adelphi FK (#3, 72/69, 141)Vermont NS (#2, 74/70, 144)Fordham BK (#4, 67/70, 137)Amelia KermisJerrica O'Donoghue
Azfar Wattoo
Waterman 402Alaska JW (#2, 76/74, 150)Brock CL (#3, 74/74, 148)Bard GS (#1, 74/77, 151)Santa Monica College AM (#4, 68/66, 134)Melissa Franke Nicole Frazer
Mercedes Deane
Waterman 413Alaska CH (#3, 79/80, 159)LaVerne FZ (#1, 82/84, 166)Cornell BH (#4, 74/76, 150)HWS KM (#2, 84/80, 164)Zia Durrani Buddy Khan
Waterman 419Technology Jamaica DS (#3, 72/72, 144)China CX (#2, 71/74, 145)Laverne CL (#1, 75/71, 146)Santa Monica College AK (#4, 71/70, 141)Katie Slayden Chris Lattucca
Felipe Ibarra
Waterman 455Cornell HP (#2, 74/75, 149)Pacific Lutheran SW (#4, 69/69, 138)Claremont MT (#3, 75/73, 148)Alberta PP (#1, 75/76, 151)Sharmila Parmanand PhilKate Lewis-Lakin
Old Mill A303Bates SW (#4, 74/73, 147)Loyola Marymount CK (#2, 78/79, 157)Alaska BJ (#1, 78/80, 158)Bates EM (#3, 75/75, 150)David Register Allison Hamlin
Ajeet Hansra
Waterman 457Seattle KP (#2, 76/78, 154)Queen's GM (#3, 74/75, 149)Claremont SW (#1, 77/79, 156)Kings CP (#4, 71/73, 144)Sidharth Chauhan John Miller
Waterman 458Rosario DP (#4, 70/69, 139)Ohio Wesleyan LR (#2, 71/71, 142)China Beihang DY (#1, 73/74, 147)Kings BC (#3, 70/70, 140)Sam Ricker Alia Bellwood
Andreas Varsakopoulos
Kalkin 003Harvard GJ (#3, 76/73, 149)Carleton CM (#1, 77/79, 156)Edinburgh BO (#4, 68/74, 142)Laverne PP (#2, 77/76, 153)Steve JohnsonAbigail Rine
Kalkin 004Patrick Henry EM (#2, 76/79, 155)Rochester Institute of Technology C S (#4, 73/73, 146)Cornell BY (#1, 80/81, 161)Kings CC (#3, 74/78, 152)David HernandezRhydian Morgan
Kalkin 325Colgate GS (#3, 74/68, 142)Rochester DP (#4, 70/65, 135)Bates DS (#1, 76/74, 150)Bard AK (#2, 74/72, 146)Angela LuAdam Garen
Natalie Nakamura
Lafayette L307Hawaii DG (#4, 70/70, 140)Kings DL (#3, 71/72, 143)Vermont RS (#2, 75/77, 152)Texas State BD (#1, 76/78, 154)Josh MartinEoin Kilkenny
Bryan Levesque
Morril 010George Fox EK (#3, 77/77, 154)Kings OP (#1, 79/79, 158)Hawaii Pacific CL (#4, 76/76, 152)Stanford JS (#2, 78/78, 156)Brandon Paquette Angela Lee
Alex Thibault
Old Mill A202Willamette LH (#4, 70/71, 141)Hawaii Pacific CS (#2, 71/75, 146)Cornell LY (#3, 71/73, 144)USAFA RS (#1, 75/74, 149)Lara Allen Sophia Ir
Harrison Bulisky
Terril 207Cornell NS (#1, 77/78, 155)Texas State HK (#3, 75/74, 149)Cape Cod DG (#4, 70/72, 142)Alaska BH (#2, 76/78, 154)Yugi GeDanielle Stevens
Torrey 203Yale DF (#2, 81/81, 162)LaVerne MT (#1, 82/81, 163)Loyola Marymount PR (#4, 79/80, 159)Queen's EW (#3, 80/81, 161)Michael Baer Austin Benn
William Mitchell
Torrey 201Rochester LW (#4, 74/75, 149)Ohio Wesleyan MS (#1, 78/78, 156)Humboldt State HV (#2, 76/76, 152)China Peking-Fudan HZ (#3, 74/76, 150)Mackenzni Siebert
Votey 220Yale HW (#3, 75/77, 152)Pennsylvania PW (#2, 76/77, 153)Patrick Henry CC (#4, 65/70, 135)Colgate LT (#1, 78/78, 156)Michaela HernandezDafne Gokcen
Jason Edwards
Votey 223Osgoode CM (#4, 73/75, 148)Singapore CT (#3, 77/77, 154)St. John's FP (#2, 80/78, 158)St. John's CM (#1, 82/81, 163)Jan Hovden Marta Tarantsey
Diandra Kalish
Votey 367Patrick Henry AO (#1, 75/77, 152)DePauw BM (#4, 74/73, 147)DePauw KM (#2, 75/75, 150)Queen's GK (#3, 73/75, 148)Kristin Rudolph Ian Busher
Waterman 427China Tianjin Normal LS (#4, 67/66, 133)USAFA SY (#2, 73/72, 145)Bard GM (#3, 71/68, 139)LaVerne JR (#1, 76/74, 150)James TallmonJaved Narejo
Steven Nicholls
Waterman 423Technology Jamaica BM (#2, 75/74, 149)Rochester LM (#4, 71/69, 140)Stanford KR (#1, 77/74, 151)Chile DH (#3, 72/72, 144)Adam Goldstein Wes Hopkin
Steven Jones
Kalkin 002Santa Monica College AR (#4, 67/66, 133)Humboldt State BM (#1, 74/73, 147)Hawaii MD (#2, 69/70, 139)Cape Cod JM (#3, 67/67, 134)Sam Nelson Rob Ruiz
Lafayette L107USAFA EW (#3, 70/70, 140)Wilfred Laurier LH (#2, 75/70, 145)USAFA CL (#1, 74/72, 146)Cape Cod EE (#4, 69/68, 137)TrippKiara Kaminski
Sam Press
Kalkin 300Vermont AC (#1, 73/75, 148)Willamette BR (#4, 68/67, 135)HWS SW (#3, 70/69, 139)Hawaii HS (#2, 70/71, 141)Shawn Briscoe Gina Iberri-Shea
Huang He
Perkin 300Cornell DK (#4, 71/70, 141)Venezuela GD (#1, 78/79, 157)Swarthmore HR (#3, 73/75, 148)Ohio Wesleyan DO (#2, 75/77, 152)Mandy Frank Kevin Diamond
Shayna O'Dea
Lafayette L408Swarthmore FO (#4, 75/76, 151)Claremont HL (#3, 77/77, 154)Yale CK (#1, 80/78, 158)Patrick Henry ER (#2, 79/77, 156)Stephen Boyle Anish Mitra