Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6

Debates In Round 3

Motion: x

VenueOpening Gov.Opening Opp.Closing Gov.Closing Opp.ChairPanel
Angel B112LaVerne JR (#2, 75/74, 149)Technology Jamaica DS (#4, 74/69, 143)Ohio Wesleyan CO (#1, 76/74, 150)Patrick Henry WW (#3, 74/71, 145)Rob Margesson Daniel Berman
Steven Nicholls
Angell B203LaVerne MT (#2, 80/78, 158)Colgate BC (#3, 79/76, 155)Bates SW (#4, 73/75, 148)Singapore CT (#1, 78/81, 159)Shawn Briscoe Ashley Thygesen
Jerrica O'Donoghue
Kalkin 001Alaska JW (#2, 78/76, 154)Yale HW (#1, 78/80, 158)Duke NZ (#3, 77/76, 153)Hawaii MD (#4, 75/76, 151)David HernandezTripp
Lafayette L102Swarthmore HR (#3, 75/72, 147)Carleton CM (#1, 78/80, 158)Claremont ER (#4, 71/70, 141)HWS SW (#2, 74/77, 151)Mary NugentAmelia Kermis
Steve West
Lafayette L111Portland State MS (#1, 77/75, 152)Marianapolis GF (#2, 75/73, 148)China CX (#3, 69/74, 143)USAFA SY (#4, 68/67, 135)Geoff KlingerRoss Provalo
Daniel Chen
Lafayette L200Swarthmore FO (#2, 75/73, 148)Patrick Henry EM (#3, 75/72, 147)Stanford KR (#4, 73/70, 143)Alaska BJ (#1, 74/75, 149)Zheng Bo Shane Puckett
Lafatette L202Hawaii Pacific MU (#4, 68/68, 136)USAFA EW (#3, 72/68, 140)Laverne CL (#2, 74/73, 147)HWS CH (#1, 73/75, 148)Dafne Gokcen Gabrielle Hanners
Kevin Diamond
Lafayette L207Willamette MM (#3, 75/75, 150)Rochester LS (#4, 74/73, 147)Hawaii DG (#2, 77/77, 154)Venezuela GD (#1, 76/79, 155)Katie TeublShayna O'Dea
Rob Ruiz
Lafayette L300Patrick Henry ER (#3, 74/74, 148)DePauw AW (#2, 77/72, 149)Patrick Henry CC (#4, 73/70, 143)Bates KS (#1, 78/76, 154)Carlo CabreraTanya Al Sheikh
Chris Lattucca
Lafayette L302Fordham HK (#2, 78/73, 151)Texas State HK (#3, 74/76, 150)HWS KM (#1, 80/79, 159)George Fox BS (#4, 73/73, 146)Michael Baer Han Kim
Lafayette L311St. John's KS (#2, 76/76, 152)Wilfried Laurier MS (#4, 74/75, 149)Alaska CH (#1, 78/80, 158)St. John's FP (#3, 77/73, 150)Rhydian Morgan Marcus Paroske
Lafayette L400Texas State BD (#3, 73/71, 144)Patrick Henry GW (#2, 75/77, 152)Claremont SW (#4, 70/69, 139)Queen's GM (#1, 77/78, 155)James Fagan Yugi Ge
Lafayette L403Colgate SS (#2, 77/78, 155)Cornell BS (#1, 80/80, 160)Bates EM (#3, 76/77, 153)Kings DL (#4, 74/72, 146)Mandy Frank Bojana Skrt
Andreas Varsakopoulos
Old Mill A200Wilfred Laurier LH (#3, 71/69, 140)Marianapolis AL (#2, 71/72, 143)Portland State CG (#4, 69/69, 138)Willamette LH (#1, 74/74, 148)Leela Koenig Greg Young
Sam Press
Old Mill A207Cape Cod DG (#2, 72/76, 148)Santa Monica College AK (#3, 74/72, 146)Santa Monica College AR (#4, 73/72, 145)USC Law MQ (#1, 76/74, 150)Wes Hopkin Emily Zhang
Ian Busher
Old Mill A303Cornell RS (#1, 84/85, 169)Yale CK (#2, 84/84, 168)Yale CP (#4, 74/74, 148)Alaska CS (#3, 81/80, 161)Monica Ferris William Mitchell
Alia Bellwood
Old Mill A304Cornell BY (#2, 79/79, 158)Regis BD (#3, 77/77, 154)UCLA NP (#4, 75/76, 151)Harvard GJ (#1, 81/78, 159)Sam Natale Evelyn Hiatt
Votey 105George Fox EK (#3, 75/75, 150)Swarthmore DJ (#1, 80/78, 158)Venezuela RV (#4, 74/71, 145)Claremont MT (#2, 79/77, 156)Ciaran LawlorMarta Tarantsey
Votey 207Fordham MM (#1, 77/78, 155)Hawaii Pacific CL (#2, 76/75, 151)China Beihang DY (#4, 72/74, 146)Rochester DP (#3, 75/73, 148)Josh MartinMerry Guo
Natalie Nakamura
Waterman 401Rochester CZ (#2, 76/73, 149)Portland State EP (#3, 75/73, 148)Technology Jamaica BM (#1, 77/78, 155)Rochester Institute of Technology C S (#4, 71/72, 143)Eoin Kilkenny Kristin Rudolph
Lara Allen
Waterman 402Pacific Lutheran BM (#3, 72/72, 144)China Peking-Fudan HZ (#1, 75/78, 153)Adelphi FK (#4, 71/69, 140)Bard GM (#2, 77/71, 148)Jaime WrightAbrar Faiaz
Waterman 403Adelphi KZ (#4, 69/70, 139)DePauw BM (#1, 76/75, 151)Fordham BK (#2, 73/72, 145)Cape Cod RT (#3, 72/71, 143)Sidharth Chauhan Steven Jones
Shaadee Ahmadnia
Waterman 413Loyola Marymount CK (#4, 79/82, 161)Edinburgh BO (#2, 83/83, 166)Portland State BB (#3, 81/82, 163)Harvard BE (#1, 83/84, 167)Ikey Gialapsos Edwin Owusut
Waterman 419Swarthmore KM (#3, 74/75, 149)Colgate LT (#4, 72/73, 145)Seattle SW (#2, 79/75, 154)Yale BE (#1, 77/79, 156)Sam Nelson Robert Trapp
Maggie Hildebrand
Old Mill A303Kings CH (#4, 72/73, 145)Texas State HS (#2, 77/74, 151)Seattle KP (#1, 74/78, 152)LaVerne FZ (#3, 73/74, 147)David Register Nicole Frazer
Felipe Ibarra
Kalkin 003Hawaii Pacific CS (#3, 74/73, 147)Kings CP (#2, 75/75, 150)Kings CC (#4, 72/73, 145)Willamette CM (#1, 77/78, 155)Simone van ElkSam Ricker
Kalkin 004Cornell CG (#2, 77/76, 153)Cape Cod HB (#3, 76/73, 149)Colgate GS (#4, 75/70, 145)Santa Monica College AM (#1, 79/77, 156)Adam Goldstein Huang He
Harrison Bulisky
Kalkin 110Bard GS (#3, 75/78, 153)Alaska FP (#1, 83/81, 164)Michigan Flint FW (#4, 75/77, 152)Queen's EW (#2, 80/80, 160)E. J. Harris Jason Edwards
Kalkin 325Bates DS (#3, 75/73, 148)Colgate MS (#1, 78/77, 155)Rochester Institute of Technology RS (#2, 78/76, 154)China Tianjin Normal LS (#4, 73/72, 145)Lucas Caress Mercedes Deane
Alex Thibault
Lafayette L307Cornell LY (#2, 75/71, 146)Cornell NS (#3, 72/73, 145)Willamette BR (#1, 75/74, 149)Patrick Henry LS (#4, 70/73, 143)Michael AguilaraJohn Miller
Kiara Kaminski
Morril 010Duke BO (#3, 77/74, 151)Laverne PP (#2, 78/76, 154)Humboldt State HV (#4, 74/74, 148)Osgoode CM (#1, 78/77, 155)Rose Helens-HartSpencer Sheaff
Azfar Wattoo
Old Mill A202Grove City DW (#1, 74/75, 149)Chile DH (#2, 71/72, 143)Bard GL (#4, 72/68, 140)Vermont RS (#3, 72/70, 142)Zia Durrani Abigail Rine
Danielle Stevens
Terril 207Alaska BH (#4, 73/73, 146)Bard AK (#2, 74/76, 150)Hawaii HS (#1, 77/78, 155)Kings HB (#3, 73/75, 148)Stevel Llano Lisa Borgaine
Bryan Levesque
Torrey 203Cornell DK (#4, 74/72, 146)Ohio Wesleyan MS (#3, 72/76, 148)Bates DF (#2, 78/75, 153)Patrick Henry AO (#1, 79/78, 157)Amanda FrankBuddy Khan
Mary Fontaine
Torrey 201UCLA MM (#2, 68/71, 139)Cape Cod JM (#4, 66/66, 132)Regis/Michigan (#3, 67/69, 136)Ohio Wesleyan LR (#1, 73/70, 143)Eric BarnesAjeet Hansra
Martin Haas
Votey 220USAFA RS (#4, 74/72, 146)Cornell BH (#2, 75/77, 152)Yale SW (#3, 75/75, 150)Duke SW (#1, 83/83, 166)Sharmila Parmanand PhilMatt Vasquez
Votey 223Colgate EG (#1, 78/77, 155)Claremont HL (#2, 76/77, 153)DePauw KM (#3, 76/75, 151)Brock CL (#4, 74/76, 150)Allison Hamlin Angela Lu
Adam Garen
Votey 367HWS LM (#4, 70/73, 143)Portland State ST (#3, 72/74, 146)Pennsylvania GN (#2, 76/78, 154)Pacific Lutheran SW (#1, 78/77, 155)Anish Mitra Brandon Paquette
Waterman 427Marianapolis JP (#3, 72/75, 147)Louisiana Tech GS (#2, 76/76, 152)Cornell HP (#1, 79/79, 158)Louisiana Tech DB (#4, 73/71, 144)Rob BollerAustin Benn
John Angelis
Waterman 423Seattle MP (#1, 76/77, 153)Ohio Wesleyan DO (#2, 76/75, 151)Kings OP (#3, 74/76, 150)Rochester LW (#4, 69/69, 138)Gina Iberri-SheaJames Tallmon
Sophia Ir
Lafayette L107Stanford JS (#4, 72/73, 145)Pennsylvania PW (#2, 76/77, 153)Vermont AC (#3, 75/75, 150)Vermont GL (#1, 77/79, 156)Gavin Ilsley Kate Lewis-Lakin
Javed Narejo
Kalkin 300Vermont BS (#4, 73/74, 147)Harvard BZ (#1, 79/82, 161)Harvard KR (#3, 74/75, 149)Grove City BG (#2, 80/78, 158)Michaela HernandezRobert Snow
Pam Dodge
Perkin 300St. John's CM (#2, 79/79, 158)Loyola Marymount PR (#3, 76/78, 154)New South Wales KM (#4, 76/74, 150)Yale DF (#1, 80/82, 162)Steve JohnsonUna Kimikeo-Goes
Lafayette L408Queen's GK (#2, 75/77, 152)USAFA CL (#3, 72/74, 146)Portland State HK (#4, 71/72, 143)Grove Cty HP (#1, 80/78, 158)Stephen Boyle Jennifer Rankin
Rochester LM (#1, 72/71, 143)ILCS Morocco AA (#3, 64/67, 131)Rosario DP (#2, 68/69, 137)Cape Cod MW (#4, 65/65, 130)Melissa Franke Mike Maffie
Weston Clarke
Vermont NS (#4, 70/69, 139)Kings BC (#1, 76/75, 151)Humboldt State BM (#2, 74/75, 149)Cape Cod EE (#3, 72/73, 145)Holly PooleKatie Slayden
Mackenzni Siebert
UCDLS OR (#1, 78/78, 156)Vermont AD (#3, 76/75, 151)Claremont CB (#4, 75/73, 148)Alberta PP (#2, 78/77, 155)Jan Hovden Diandra Kalish
Angela Lee