Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6

Debates In Round 2

Motion: x

VenueOpening Gov.Opening Opp.Closing Gov.Closing Opp.ChairPanel
Angell B104Venezuela RV (#2, 75/75, 150)UCLA NP (#1, 79/76, 155)Patrick Henry WW (#3, 70/75, 145)Portland State CG (#4, 69/71, 140)E. J. Harris Jennifer Rankin
Andreas Varsakopoulos
Kalkin 322Rochester Institute of Technology C S (#1, 74/77, 151)Cape Cod EE (#4, 67/70, 137)Bard GM (#2, 75/70, 145)DePauw BM (#3, 70/69, 139)Lucas Caress Marcus Paroske
Weston Clarke
Kalkin 002Willamette BR (#3, 72/74, 146)Brock CL (#2, 75/75, 150)Vermont BS (#1, 78/77, 155)Alaska BH (#4, 72/72, 144)Josh MartinRose Helens-Hart
Azfar Wattoo
Kalkin 003HWS SW (#3, 76/74, 150)Bates DF (#4, 74/75, 149)Alberta PP (#1, 77/79, 156)Seattle KP (#2, 75/78, 153)Stephen Boyle Jason Edwards
Kalkin 110Portland State EP (#3, 73/72, 145)Colgate GS (#4, 70/68, 138)St. John's KS (#1, 79/78, 157)Patrick Henry CC (#2, 76/75, 151)Simone van ElkMercedes Deane
Steven Nicholls
Kalkin 325Kings CP (#3, 73/74, 147)Stanford KR (#4, 71/73, 144)Harvard BE (#1, 87/88, 175)Texas State BD (#2, 78/79, 157)Jan Hovden Shayna O'Dea
Rob Ruiz
Kalkin 001Santa Monica College AM (#2, 70/71, 141)USAFA SY (#3, 70/68, 138)ILCS Morocco AA (#4, 60/70, 130)Louisiana Tech GS (#1, 72/73, 145)Mary NugentAbigail Rine
Lafayette 408USAFA CL (#1, 72/75, 147)Regis/Michigan (#4, 75/68, 143)Vermont NS (#3, 72/73, 145)USC Law MQ (#2, 72/74, 146)Anish Mitra John Miller
Sophia Ir
Lafayette 107Colgate MS (#2, 73/75, 148)Hawaii Pacific CS (#1, 76/78, 154)Pacific Lutheran BM (#3, 72/71, 143)China CX (#4, 68/69, 137)Ikey Gialapsos Yugi Ge
Lafayette 308Osgoode CM (#1, 74/77, 151)Fordham MM (#4, 73/73, 146)George Fox BS (#2, 71/79, 150)Duke NZ (#3, 72/76, 148)Rhydian Morgan Abrar Faiaz
Lafayette L307Harvard KR (#2, 74/76, 150)Willamette CM (#3, 73/71, 144)Patrick Henry EM (#4, 70/72, 142)Swarthmore KM (#1, 77/75, 152)Zia Durrani Steve West
Lafayette 100Santa Monica College AR (#4, 64/66, 130)Pacific Lutheran SW (#1, 72/71, 143)Louisiana Tech DB (#2, 70/71, 141)Willamette MM (#3, 70/68, 138)Steve JohnsonMatt Vasquez
Lafayette 102Marianapolis AL (#3, 75/71, 146)Ohio Wesleyan CO (#2, 75/76, 151)Chile DH (#1, 76/77, 153)Kings BC (#4, 72/72, 144)Michael Baer Spencer Sheaff
Lafayette 200Pennsylvania PW (#4, 75/78, 153)Kings DL (#3, 80/75, 155)Colgate BC (#2, 81/80, 161)Loyola Marymount CK (#1, 84/85, 169)Sidharth Chauhan Nicole Frazer
Lafayette 202Portland State ST (#1, 75/73, 148)Adelphi KZ (#4, 67/70, 137)Cape Cod HB (#3, 73/68, 141)Cornell HP (#2, 75/70, 145)Geoff KlingerUna Kimikeo-Goes
Chris Lattucca
Lafayette 210Claremont ER (#3, 75/77, 152)Claremont CB (#1, 80/82, 162)Ohio Wesleyan MS (#4, 72/77, 149)Bates EM (#2, 80/81, 161)Eric BarnesHan Kim
Harrison Bulisky
Lafayette 300USAFA EW (#3, 75/73, 148)Humboldt State BM (#4, 72/71, 143)LaVerne JR (#2, 75/77, 152)HWS KM (#1, 77/76, 153)Katie TeublRobert Snow
Alex Thibault
Lafayette 302Bard AK (#4, 69/75, 144)Queen's EW (#1, 78/80, 158)Vermont RS (#3, 76/71, 147)Patrick Henry ER (#2, 73/76, 149)Ciaran LawlorGina Iberri-Shea
Angela Lee
Lafayette 111Singapore CT (#2, 80/80, 160)New South Wales KM (#1, 80/82, 162)Swarthmore HR (#4, 77/78, 155)Cornell RS (#3, 79/80, 159)Eoin Kilkenny Felipe Ibarra
Lafayette 311Yale BE (#1, 82/80, 162)Grove Cty HP (#4, 78/77, 155)Stanford JS (#3, 79/79, 158)Alaska CH (#2, 81/80, 161)Sam Natale Bryan Levesque
Lafayette 400Edinburgh BO (#1, 84/85, 169)Yale SW (#4, 69/73, 142)LaVerne MT (#2, 79/78, 157)Cornell BS (#3, 77/75, 152)Melissa Franke Lisa Borgaine
Mackenzni Siebert
Lafayette 403Carleton CM (#4, 72/75, 147)Alaska CS (#3, 75/76, 151)Loyola Marymount PR (#1, 78/76, 154)Vermont AD (#2, 76/76, 152)Jaime WrightAjeet Hansra
Jerrica O'Donoghue
Lafayette 411Swarthmore DJ (#4, 70/70, 140)Harvard GJ (#3, 71/72, 143)Grove City BG (#2, 73/72, 145)Colgate LT (#1, 75/74, 149)James Fagan Kristin Rudolph
Marsh Life 235Laverne CL (#3, 76/74, 150)Claremont MT (#1, 80/78, 158)Technology Jamaica DS (#2, 75/79, 154)Cape Cod JM (#4, 70/72, 142)Carlo CabreraEdwin Owusut
Adam Garen
Morril 010Bard GL (#2, 75/75, 150)Kings OP (#3, 73/73, 146)Claremont HL (#1, 77/78, 155)Wilfred Laurier LH (#4, 70/75, 145)David Register Tanya Al Sheikh
Shaadee Ahmadnia
Old Mill A202Texas State HK (#2, 74/77, 151)Seattle MP (#3, 70/70, 140)Texas State HS (#1, 80/81, 161)Portland State MS (#4, 68/70, 138)Adam Goldstein Tripp
Old Mill A200Humboldt State HV (#2, 76/77, 153)Cornell CG (#4, 66/65, 131)Queen's GM (#1, 78/79, 157)Swarthmore FO (#3, 73/74, 147)Buddy Khan James Tallmon
Kiara Kaminski
Old Mill A303Pennsylvania GN (#2, 81/78, 159)Willamette LH (#4, 70/65, 135)Kings CH (#1, 81/79, 160)Yale HW (#3, 73/75, 148)Gavin Ilsley Angela Lu
Danielle Stevens
Perkins 300Hawaii Pacific CL (0*)Cornell LY (#3, 73/73, 146)Patrick Henry GW (#1, 78/77, 155)Regis BD (#2, 79/75, 154)Sam Ricker Steven Jones
Perkins 107Claremont SW (#2, 75/76, 151)St. John's CM (#1, 79/81, 160)Alaska BJ (#4, 70/70, 140)Laverne PP (#3, 75/75, 150)Monica Ferris Mike Maffie
Ian Busher
Perkins 200China Peking-Fudan HZ (#4, 72/72, 144)Rochester Institute of Technology RS (#3, 73/72, 145)HWS LM (#2, 74/75, 149)Duke BO (#1, 76/75, 151)Allison Hamlin Pam Dodge
Terril 108Vermont AC (#4, 75/75, 150)Portland State BB (#1, 82/80, 162)Yale CK (#3, 75/78, 153)UCDLS OR (#2, 79/82, 161)Dafne Gokcen Brandon Paquette
Kevin Diamond
Terril 308Cornell NS (#2, 77/75, 152)China Beihang DY (#4, 75/74, 149)Hawaii MD (#3, 76/74, 150)DePauw KM (#1, 77/78, 155)Sharmila Parmanand PhilKatie Slayden
Terril 207Bates SW (#1, 83/82, 165)Vermont GL (#3, 79/80, 159)Colgate SS (#2, 80/84, 164)Cornell DK (#4, 74/74, 148)Wes Hopkin Marta Tarantsey
Alia Bellwood
Torrey 203Adelphi FK (#2, 72/69, 141)Marianapolis JP (#1, 74/71, 145)Ohio Wesleyan LR (#4, 66/66, 132)Cape Cod DG (#3, 67/67, 134)Ross ProvaloWilliam Mitchell
Gabrielle Hanners
Torrey 201DePauw AW (#3, 73/72, 145)Rochester CZ (#4, 71/70, 141)St. John's FP (#2, 75/74, 149)Bard GS (#1, 76/75, 151)Mandy Frank Daniel Berman
Mary Fontaine
Votey 220Rochester DP (#4, 74/75, 149)Kings CC (#1, 77/76, 153)Patrick Henry LS (#2, 77/75, 152)Hawaii HS (#3, 76/75, 151)Rob BollerAustin Benn
Votey 223Fordham BK (#4, 70/71, 141)Hawaii DG (#3, 71/72, 143)Fordham HK (#1, 75/76, 151)Alaska JW (#2, 77/73, 150)Stevel Llano Merry Guo
Votey 367Alaska FP (#2, 76/75, 151)Duke SW (#4, 72/73, 145)Yale DF (#1, 76/77, 153)Cornell BY (#3, 74/73, 147)Rob Margesson Natalie Nakamura
Votey 207Portland State HK (#1, 70/70, 140)Rosario DP (#4, 67/68, 135)Venezuela GD (#2, 71/68, 139)Santa Monica College AK (#3, 70/68, 138)Holly PooleGreg Young
Waterman 427Harvard BZ (#2, 74/75, 149)Seattle SW (#1, 78/75, 153)George Fox EK (#4, 74/73, 147)Colgate EG (#3, 75/73, 148)Shawn Briscoe Bojana Skrt
Waterman 423Yale CP (#2, 76/78, 154)Patrick Henry AO (#4, 72/75, 147)USAFA RS (#3, 73/75, 148)Michigan Flint FW (#1, 78/77, 155)David HernandezEmily Zhang
Martin Haas
Waterman 402Rochester LW (#4, 70/69, 139)Bates KS (#2, 73/73, 146)Wilfried Laurier MS (#1, 74/76, 150)Bates DS (#3, 71/70, 141)Michael AguilaraDiandra Kalish
Waterman 403Cornell BH (#1, 77/78, 155)Hawaii Pacific MU (#3, 73/72, 145)Queen's GK (#2, 75/79, 154)UCLA MM (#4, 70/71, 141)Leela Koenig Huang He
Javed Narejo
Waterman 413Cape Cod MW (#4, 66/65, 131)China Tianjin Normal LS (#1, 71/72, 143)Cape Cod RT (#3, 66/69, 135)Rochester LS (#2, 68/70, 138)Kate Lewis-LakinAmelia Kermis
Daniel Chen
Waterman 419Ohio Wesleyan DO (#3, 69/71, 140)LaVerne FZ (#1, 76/75, 151)HWS CH (#4, 71/68, 139)Grove City DW (#2, 75/74, 149)Zheng Bo Shane Puckett
Maggie Hildebrand
Waterman 455Marianapolis GF (#3, 73/73, 146)Technology Jamaica BM (#1, 75/78, 153)Kings HB (#2, 74/78, 152)Rochester LM (#4, 67/72, 139)Michaela HernandezEvelyn Hiatt
John Angelis