PRELIM RESULTS AT

http://debate.uvm.edu/neudc/neudc2012/Round%206%20-%20main/Team%20Tab%20After%20Round%206.html

 

Elims: NEUDC – 2012 (WCSU)

QUARTERFINALS

ROOM HH 108                                                       

Cornell BY ADVANCES

Kings PO                ADVANCES                                             

Cornell DY                                                                                   

Kings CH                                                                    

Panel:    Marcus Paroske, Sarah Anders, Alia Bellwood, Emily Breeding, Denis Sapranov                                                     

                                                                                         

ROOM HH 110                                                       

HWS KM                ADVANCES                           

Vermont GG                         ADVANCES                                                                                                                                       

St. JohnÕs BK                                                                                                                                     

Roch AM                                                                                                                                                                                                                    

Panel:    Austin Schwartz, Lisa Heller-Borgaine, Katie Teubl, Leah Salgado, Josiah Weekly                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

ROOM   107                                                                                                                                                        

Colgate TS            ADVANCES                                                                                                                                       

PHC CJ                                                                                                                                

Cornell LP                                                                                                                                                           

Michigan FW                        ADVANCES                           

Panel:    Mary Nugent, , Llano, Tong Tong Zhu, Josh Barnett                                              

                                                                                         

ROOM   202                                                              

Cornell RS                              ADVANCES                                             

Regis BD                                  ADVANCES                           

Cornell SC

St. JohnÕs CM      

Panel: Sam Natale, Isaac Loeb, Lucas Luttman, Ben Lesnewski

 

SEMIFINALS

SEMS

                                                                       

ROOM HA 214

Cornell BY ADVANCES

Kings PO

HWS KM ADVANCES

Vermont GG

Panel:    Llano, Austin Schwartz, Marcus Paroske, Tong Tong Zhu, Lucas Luttman                               

                                                                                                                                                                                                                                         

ROOM HA 215                                                                          

Colgate TS ADVANCES

Michigan FW

Cornell RS

Regis BD                ADVANCES                           

Panel:    Mary Nugent, Sam Natale, Katie Teubl, Sarah Anders, Isaac Loeb

 

FINALS

 

HMS KM FIRST PLACE

Colgate TS

TRegis BD

Cornell BY SECOND PLACE