Team TabSpeaker TabDebatesStatisticsPositionsMotions

Round 1Round 2Round 3Round 4Round 5Round 6

Speaker Tab After Round 1

PosESL PosNameTeamTotal pointsAverageRound 1
1 Colin EtnireLoyola Marymount EK8383.0083
2 Taylor BlackburnBates SB8282.0082
3 Michael BartonYale BW8181.0081
3 Matt OstranderAlaska OT8181.0081
3 David PeteronChicago PR8181.0081
3 Nina DatloffRochester AD8181.0081
7 Samuel Ward-PackardYale BW8080.0080
7 Ryan CurtainCal Poly Slo CP8080.0080
7 Syed Reefat AzizRochester AD8080.0080
10 Hannah HermanKing's College HP7979.0079
10 Gabe RuskDenver HR7979.0079
101Jonathan TaylorAlaska OT7979.0079
10 Courtney PickardLoyola Marymount MP7979.0079
10 David MooneyPacific Lutheran MB7979.0079
10 Sam WilliamsGrove City BW7979.0079
10 Ryan FarrellPurdue FF7979.0079
10 Devon O'DonnellWillamette OM 7979.0079
10 Audrey MechlingWillamette OM 7979.0079
10 Pranay YeturuClaremont BY7979.0079
20 Krikor KouyomdjianLoyola Marymount EK7878.0078
20 Carl DeckerLa Verne DF7878.0078
20 Sam FrenchLa Verne DF7878.0078
20 Rebecca WhiteVermont GW7878.0078
20 Srinath ReddyCornell RS7878.0078
20 Kirat SinghCornell RS7878.0078
20 Stephanie WessonBates SW7878.0078
20 Michelle HuangCornell HP7878.0078
20 Chistopher ReileyChicago PR7878.0078
20 Nelson KezohSt. John's HK7878.0078
20 Josh FarrowPurdue FF7878.0078
20 Nick KwolekPurdue CK7878.0078
20 Michael WhitesideAir Force BW7878.0078
20 Erin Lewis-LussoHumboldt LR7878.0078
20 Sammi RippetoeHumboldt LR7878.0078
20 Minnal KunnanCal Poly Slo KF7878.0078
20 Megan ManionWillamette MW7878.0078
20 Bryan LevesqueBrock LS7878.0078
20 Aaron ShortenBrock LS7878.0078
20 Logan GomezSt. John's DG7878.0078
202Lauren GlassLoyola Marymount NG7878.0078
41 Jonathan HaderleinLoyola Marymount HM7777.0077
41 Jac StewartBates SB7777.0077
41 Cam HickertDenver HR7777.0077
41 Emily SchwalbeBates CS7777.0077
41 Shannon GriffinBates GG7777.0077
41 Nikki PrasadCornell HP7777.0077
41 Bryan PrideCal Poly Slo CP7777.0077
41 Allen Scheie Grove City PS7777.0077
41 Brittany McKinleyLoyola Marymount MP7777.0077
41 Sanjam SethiSt. John's AS7777.0077
413Enting LeeCornell LM7777.0077
41 Calvin HorneNorthwest HK7777.0077
41 Daniel HugoHawaii HR7777.0077
41 Ryan BrownGrove City BW7777.0077
41 Paul NarieRegis NS7777.0077
41 Celine Sannes-PondWillamette MS7777.0077
413Isabella OlsonVermont OS7777.0077
41 Kevin KayCornell KYa7777.0077
41 Hannah SchillingLouisiana Tech HS7777.0077
41 Kyle WestPatrick Henry MW7777.0077
413Garret MacdonaldDenver MP7777.0077
41 Marlene PierceNorthwest PSw7777.0077
41 Buddy BirchClaremont BY7777.0077
41 Samira FatemiHawaii FR7777.0077
41 Emily SaeliHWS MS7777.0077
41 James NobleLoyola Marymount NG7777.0077
67 Nathaniel RubinYale RS7676.0076
67 Anirudh SivaramYale RS7676.0076
67 Tim PerdewKing's College HP7676.0076
67 Matt SummersBates SW7676.0076
67 Ben ClaesonBates CS7676.0076
67 Allison DouglisYale DZ7676.0076
67 Nadeem FarooqiClaremont FH7676.0076
67 Braden HolstegeClaremont FH7676.0076
67 Dan PughGrove City PS7676.0076
67 Emanuel WaddellMorehouse WM7676.0076
67 Rodje MalcolmMorehouse WM7676.0076
67 Adnan MuttalibCornell LM7676.0076
67 Abigaile KruseNorthwest HK7676.0076
67 Ian RossHawaii HR7676.0076
67 Ryden MeyerCarroll MS7676.0076
67 Pam BarkerPacific Lutheran MB7676.0076
67 Lee GenslerBard AG7676.0076
67 Gia KarpouzisLa Verne KS7676.0076
67 Nicole PancheriDenver PR7676.0076
676Adam BuysColgate MB7676.0076
67 Alia'a HarunSt. John's HK7676.0076
67 Jevan HutsonCornell HR7676.0076
67 Lydia BodePatrick Henry SB7676.0076
67 Joseph SamelsonPatrick Henry SB7676.0076
67 Arjan AggarwalClemson AT7676.0076
67 Rachel MenasheWillamette MS7676.0076
676Kalyn RoseLa Verne RS7676.0076
67 Adrian DeVuystHWS DL7676.0076
67 Allen ChiuPurdue CK7676.0076
676Kandin MaraquinLa Verne MR7676.0076
67 Stephen BetanAir Force BW7676.0076
676Abigail SpurlockClaremont PS7676.0076
67 Yixi YangCornell KYa7676.0076
67 Trinh ChuClemson CR7676.0076
67 Spencer RiehlClemson CR7676.0076
67 Brittany BoikoLa Verne BH7676.0076
67 Sam HathornLouisiana Tech HS7676.0076
676Johanna RichterAlaska BR7676.0076
67 Dan PowersCornell KP7676.0076
676Michael WangChicago UW7676.0076
676Braedon LehmanPortland State LM7676.0076
676Lauren PaulsDenver MP7676.0076
676Makenna MillerCal Poly Slo HM7676.0076
67 Matt BealVermont BeDe7676.0076
67 James DeeVermont BeDe7676.0076
67 AislynnHWS DR7676.0076
67 Michael DeweyLoyola Marymount DW7676.0076
676Laura RamirezHawaii FR7676.0076
676Jacob Van NessPatrick Henry VO7676.0076
676Ashlyn OlsonPatrick Henry VO7676.0076
676Taylor MurrayHWS MS7676.0076
676Krista WunscheClemson DW7676.0076
676Kirsten SchroederVermont HS7676.0076
676Meredith TollesonDenver ST7676.0076
67 CZ LeeStanford GL7676.0076
676Lindsay WrobelRochester TW7676.0076
67 Mark TeublPatrick Henry MT7676.0076
124 James MollisonLoyola Marymount HM7575.0075
124 Sasha GrodskyBates GG7575.0075
124 Joanna ZhangYale DZ7575.0075
124 Shama AmsSt. John's AS7575.0075
124 Mark SchmutzlerCarroll MS7575.0075
124 Armaan AlkaziBard AG7575.0075
124 Ilya GaidarovStanford GK7575.0075
124 Jonathan SingletonLa Verne KS7575.0075
12423Daniel MessnerColgate MB7575.0075
124 Brian RoxasCornell HR7575.0075
124 Nenani SichoneRegis NS7575.0075
124 Michael StewartLa Verne RS7575.0075
12423Clayton LyonsHWS DL7575.0075
124 Ronnie KennedyDePauw KL7575.0075
124 Steve ReyesLa Verne MR7575.0075
124 Josh StoutDenver AS 7575.0075
12423Nate LaGueVermont LW7575.0075
124 Varun PuriClaremont PS7575.0075
12423Sophie Scharlin-PetteeVermont OS7575.0075
124 Daniel JostAlaska DJ7575.0075
124 Natalie HollandLa Verne BH7575.0075
124 Lorelei AvramColgate AC7575.0075
124 Kevin CostelloColgate AC7575.0075
12423Christopher PerkinsRochester KP7575.0075
12423Minae KwonCornell BK7575.0075
12423Anaika MillerUCLA FM7575.0075
124 Bexley BrownAlaska BR7575.0075
124 Jennifer KimCornell KP7575.0075
124 Andre FontanaCal Poly Slo KF7575.0075
12423Johana Christophel Patrick Henry CC7575.0075
124 Ryan McDonaldPatrick Henry MW7575.0075
124 Nick FullerCarroll FS7575.0075
124 Kurt WadeWillamette MW7575.0075
12423Ian HollenderCarroll HW7575.0075
12423Trevor WaldorfCarroll HW7575.0075
124 Austin CopeClemson CP7575.0075
124 Scott PorterClemson CP7575.0075
124 Rebecca AguilarLa Verne AF7575.0075
124 Shaya FrenchBard FF7575.0075
124 Louiza EasleyWillamette BE7575.0075
12423Michael DeWittCal Poly Slo DH7575.0075
12423Jake SunshineDenver ST7575.0075
124 Millind GanjooStanford GL7575.0075
124 Megan SchwabLinfield SZ7575.0075
124 Michael ZierLinfield SZ7575.0075
124 Steve TorisiRochester TW7575.0075
12423Meredith CanteyMarquette CM7575.0075
12423Ella DamewoodSt. John's DG7575.0075
124 Michael LucasPurdue LN7575.0075
124 Daniel ParadRocky Mountain PR7575.0075
124 Ali JessaniMiami JW7575.0075
124 Russ WildeMiami JW7575.0075
124 Brian KruchkowAir Force KM7575.0075
124 Ellen MunsilAir Force KM7575.0075
124 Renee ReneauMiami IR7575.0075
12423Jennifer MillerNorth Texas MP7575.0075
124 Tinley MelvinChicago LM7575.0075
181 Ava JahanvashLa Verne JN7474.0074
181 Melanie NadonLa Verne JN7474.0074
181 Ruben Luoma-OverstreetAir Force LW7474.0074
181 Trevor WoodwardAir Force LW7474.0074
181 Jacob GranPortland State GM7474.0074
181 Garrett MutchlerPortland State GM7474.0074
181 Maheer IqbalCornell IL7474.0074
181 Ben LeffCornell IL7474.0074
18138Austin RichardsDenver PR7474.0074
181 Jenny TumasClemson AT7474.0074
181 Sam LeistDePauw KL7474.0074
181 Rueben Aguirre Denver AS 7474.0074
18138Andrew WiseVermont LW7474.0074
181 Kate GriesemerSeattle GP7474.0074
181 Parker DahlAlaska DJ7474.0074
18138Miriam KohnRochester KP7474.0074
18138Ankur BiswasCornell BK7474.0074
18138Sarah KrabacherPortland State KM7474.0074
18138Ryan CollinsPatrick Henry CC7474.0074
18138Sam MatzPortland State LM7474.0074
181 Jonathan SwayneNorthwest PSw7474.0074
18138Emilio HornerCal Poly Slo HM7474.0074
181 Kyle SessionsCarroll FS7474.0074
181 Clay GarrettTexas State GK7474.0074
181 Elton KulakTexas State GK7474.0074
181 Carly SharmanHumboldt SS7474.0074
181 Landon WikeLoyola Marymount DW7474.0074
18138Jackie MerrillBard MQ7474.0074
181 Alex CorrederaVermont CG7474.0074
181 Eli GaleVermont CG7474.0074
181 Isabel FilkinsBard FF7474.0074
18138Aryana DerakshanClemson DW7474.0074
181 Taylor DavisRegis SD7474.0074
181 Michelle GoodwinClaremont GT7474.0074
181 Abinaya ThenappanClaremont GT7474.0074
18138Camara HudsonVermont HS7474.0074
181 Brenden StantonPacific Lutheran FS7474.0074
181 Addison BartonWillamette BE7474.0074
181 Kayla GoodingClemson GK7474.0074
18138Issace SloatNorthwest PSl7474.0074
18138Junhong ChenPurdue CZ 7474.0074
181 Austin BrowningLinfield BF7474.0074
18138Ellie FornessLinfield BF7474.0074
18138Matt KarkowskiClemson KS7474.0074
18138Alissa NeumanSeattle CN7474.0074
18138Junior NdlovuRochester KO7474.0074
18138Jordan BellantMichigan-Flint BL7474.0074
181 Savinay NangaliaPurdue LN7474.0074
18138Inbum LeeCornell BL7474.0074
18138Evie DeHartPortland State DW7474.0074
181 Toryn RogersRocky Mountain PR7474.0074
18138Jordan CalleroSeattle CG7474.0074
181 Kristina ZuekeClemson FZ7474.0074
18138Kyle KeeseckerAlaska KD7474.0074
18138Spencer DahlAlaska KD7474.0074
18138Khushal PirachaNorth Texas MP7474.0074
18138Emilie Hofferber DePauw LM7474.0074
181 Gordon LewChicago LM7474.0074
239 Sander KupersStanford GK7373.0073
239 Cody WalzerDenver WW 7373.0073
239 Luke LuttmannColgate HL7373.0073
23963Corey PattonSeattle GP7373.0073
23963Rachel SavageClemson SV7373.0073
239 Malcolm McColloughMorehouse MO7373.0073
23963Bo JonesClaremont HR7373.0073
23963Josh RooneyClaremont HR7373.0073
23963Shane FlanaginUCLA FM7373.0073
23963Khan UlgenChicago UW7373.0073
23963Rajit IftikharCornell IR7373.0073
23963Zach RosenoffCornell IR7373.0073
239 Jonathan SclarAdelphi PS7373.0073
239 Hanze SongBard SV7373.0073
239 Jesse VervenBard SV7373.0073
239 Emmy SearlesHumboldt SS7373.0073
239 Frank ZhaoSt. John's BZ7373.0073
23963Eva-Marie QuinonesBard MQ7373.0073
239 Colin FiskLa Verne AF7373.0073
239 Jennifer LinAdelphi LM7373.0073
239 Mahnoor MisbahAdelphi LM7373.0073
23963Kylie HawthorneCal Poly Slo DH7373.0073
23963Mamie HowardPacific Lutheran HT7373.0073
23963Kelsea SchulenbergClemson KS7373.0073
239 Daniel LundRegis LT7373.0073
239 Zenith TillemandickRegis LT7373.0073
23963Weston CoxSeattle CN7373.0073
23963Joe McAdamsMarquette CM7373.0073
239 Han ZhuCornell AZ7373.0073
23963K.OfferdalRochester KO7373.0073
23963Thaddeus TaguePatrick Henry NT7373.0073
239 Adam WunischePortland State DW7373.0073
239 Marissa SalomonLa Verne SB7373.0073
239 Ben MarkwayLouisiana Tech KM7373.0073
23963Brian GibbsSeattle CG7373.0073
239 Nicholas FrederickClemson FZ7373.0073
239 Mickey TerlepDePauw IT7373.0073
23963Anna IvanovaMiami IR7373.0073
239 Steve NguyenHumboldt HN7373.0073
239 Bri'anna MooreDePauw LM7373.0073
279 Julius KaireyCornell KYi7272.0072
279 Justin YingCornell KYi7272.0072
279 Tiffany WilkDenver WW 7272.0072
279 Matthew Casselman Wilfred Laurier CH7272.0072
27981Nathan HausmanAir Force HN7272.0072
27981Jack NordellAir Force HN7272.0072
279 Melissa HallerColgate HL7272.0072
279 Jiali LiCornell HL7272.0072
279 Curtis O'NealMorehouse MO7272.0072
279 Gavin ZhangCornell YZ7272.0072
279 Jacob SenghasVermont MS7272.0072
279 Scott DavisHWS DR7272.0072
27981Kevin PadillaAdelphi PS7272.0072
279 Rick SpradlinRegis SD7272.0072
279 Chris FournierPacific Lutheran FS7272.0072
27981Mette KolindClemson GK7272.0072
279 Stephanas PizeloNorthwest PSl7272.0072
27981Xiaoyuan ZhangPurdue CZ 7272.0072
279 Michael AlterCornell AZ7272.0072
27981Andrew NapierPatrick Henry NT7272.0072
279 Dakota WappesBall State SW7272.0072
279 Joshua LatimerMichigan-Flint BL7272.0072
279 JD GarzaHumbold GL7272.0072
279 Tony LapizHumbold GL7272.0072
27981Rohit BakshiCornell BL7272.0072
279 Stefanie DoucetteVermont DS7272.0072
27981Zak CosnerMiami CK7272.0072
27981Ryanne BibleLa Verne SB7272.0072
279 Kelvin SpearsLouisiana Tech SB7272.0072
279 Shanna ShultzTexas State IS7272.0072
27981Ahmad AzzawiUCLA AJ7272.0072
27981Abhinav JhaUCLA AJ7272.0072
27981Charlie VacaIthaca KV7272.0072
27981Joe KitchinMichigan-Flint KP7272.0072
313 Mariel GoldenVermont GW7171.0071
313 Alisha HarknessWilfred Laurier CH7171.0071
313 Maggie HienichenCornell HL7171.0071
313 AJ MarkowPortland State KM7171.0071
313 Dillon McConnellVermont MS7171.0071
313 Akash BalagganSt. John's BZ7171.0071
313 Alex BullockVermont BuDo7171.0071
313 Lauren MitchellPatrick Henry MT7171.0071
313 Nick FreemanWabash FM7171.0071
313 Carlos ItuarteTexas State IS7171.0071
313 Holly ToddRocky Mountain PT7171.0071
32494Leah VanSyckelClemson SV7070.0070
324 Luke DodgeVermont BuDo7070.0070
32494Andrew TinkerPacific Lutheran HT7070.0070
32494Sarah StocktonBall State SW7070.0070
324 Joe KaramMiami CK7070.0070
324 Sara BolingLouisiana Tech SB7070.0070
32494Lacie McElvainLinfield MS7070.0070
32494Robin Seiler-GarminLinfield MS7070.0070
32494John KeeterLouisiana Tech KM7070.0070
32494Kelechi IkwuakorDePauw IT7070.0070
32494Tim ConnersIthaca CM7070.0070
324 Ryan HickeyHumboldt HN7070.0070
324 Meagan PerryCape Cod PR7070.0070
337 Dan YoonCornell YZ6969.0069
337102Aine ForanSeattle FK6969.0069
337 Alisha SudVermont DS6969.0069
337102Nick KovoorIthaca KV6969.0069
337102Seth JohnsonMarquette JW6969.0069
337 Tiffany LeeHawaii Pacific NL6969.0069
337102Angel Garcia North Texas GR6969.0069
344 Franz HillLouisiana Tech HV6868.0068
344 Hannah VincentLouisiana Tech HV6868.0068
344106Justin MillerWabash FM6868.0068
344 Ashllyn Melo-PangHawaii Pacific MN6868.0068
344106Max McKeoin-WhiteIthaca CM6868.0068
344 Josh RichardsCape Cod PR6868.0068
344 Kyle Novy-RileyHawaii Pacific NL6868.0068
344106Caleb SnodgrassLinfield HS6868.0068
344106Michelle ParkMichigan-Flint KP6868.0068
353110Wesley KamikawaSeattle FK6767.0067
353110Meg NomuraHawaii Pacific MN6767.0067
353 Danni PetzkRocky Mountain PT6767.0067
353110Kshitij JainPurdue JT6767.0067
353110Shaedon RigdonNorth Texas GR6767.0067
353110Chris HuLinfield HS6767.0067
359115Shubhankar TaklePurdue JT6666.0066
360116Sam WesleyMarquette JW6565.0065
361 unnamedSwing 100.000
361 unnamedSwing 100.000