WHO IS COMING?

 

ENTRIES AS OF 27 MARCH 2011

USU 2011 ENTRIES – as of 28 March 2011 8:06:34 AM


204 teams


TEAMS:


1.Adelphi KF Elina Kats & Colleen Fasone-

2.Adelphi ZK Cristobal Zarco & Yevgeniy Kvashnin-

3.Alaska FP Brett Frazer & Amy Parent-

4.Alaska SC Amie Stanley & Sarah Carpenter-

5.Alaska HC Colin Haughey & Drew Carson-

6.Alaska BC Nick Byrne & Wiley Cason-

7.Alaska WJ Kelsey Waldorf & Zac Johnson-

8.Alaska HB Catherine Helle & Brittany Bennett-

9.Alberta PP Kristen Pue & Aidan Paul -

10.Andres Bello Chile DH Constanza Dabanch & Nicole Hansen-

11.Bard GS Radley Glasser & Hilary Scheibert-

12.Bard AK Armaan Alkazi & Irina Kalinka-

13.Bard GL Lee Gensler & Abby Laport-

14.Bard MG Rory Mondschein & Johnny Graham-

15.Bates FD Kate Fetrow & Eric Devaux-

16.Bates SW Ben Smith & Andrew-

17.Bates EM Colin Etnire & Ian Mahmud-

18.Bates KM Joseph Kibe & Qasim Mahmood-

19.Bates Cat Djang & Virginia Flatow-

20.Brock LC Kyle Luebke & Nigel Cones-

21.California Davis MG Colin Murphy & Justin Goss-

22.Cape Cod HB  Jacelyn Howlett and Michael Bertram

23.Cape Cod JM Will Jones & Maureen McCallugh

24.Cape Cod RT Miriam Riad & Jason Tobin

25.Cape Cod DG Jeremy Denton & Dan Goildberg

26.Cape Cod WM Naomi Wiley & Stephanie Marrama

27.Cape Cod EE Todd Ellis & Sam Eames

28.CarletonCM Simon Cameron and Romeo Maione-

29.China Beihang DY Dong Yubing & Liu Haiping

30.China Peking-Fudan HZ Hong Xuyue & Zhang Yiming

31.China Tianjin Normal LS Li Xiang & She Haiking

32.China XC X & Chen Yijun

33.Claremont CB Joseph Clifton & Jesse Katz Blumenthal-

34.Claremont SW Will Savage & Matt Wolfson-

35.Claremont HL Adriane Holter & Ellen Lebow-

36.Claremont ER Cory Evans & Nick Rosa-

37.Claremont MT Ellie Merle & Tena Thau-

38.Colgate SS Austin Schwartyz & Travis Steele-

39.Colgate BC Margaret Brower & Michael Cohen-

40.Colgate LT Lucas Luttman & Austin Thoma-

41.Colgate ED Andrew Eldredge & Noah Goldburg-

42.Colgate SG Devankit Sahoo & Srikar Gullapalli-

43.Colgate MS Curtis Mahoney & Takreem Siddiqui-

44.Comunidad de Debate Venezuela TG Monica Tisminesky & Jesus Gorrin

45.Comunidad de Debate Venezuela MR Salvador Miguel & Roddy Rodriguez

46.Cornell SZ Irene Shao & Emily Zhang-

47.Cornell BY Alex Bores & Ryan Yeh-

48.Cornell SB Leah Salgado & Danny Blackman-

49.Cornell RS Srinath Reddy & Kirat Singh-

50.Cornell Jed Fantastico & Morris Choi-

51.Cornell NS Darius Nicknamfard & David Skorton-

52.Cornell HP Sally Hayes and Ratnika Prasad-

53.Cornell H-

54.Cornell I-

55.Cornell J-

56.Cornell K-

57. Cornell L-

58. Cornell M

59. Cornell N

60.DePauw AW Avery Archer & Christine Walker-

61.DePauw KM James Kirtkpatrick & Kevin Milne-

62.DePauw BM Stewart Burns & Robert McMurray-

63.Duke BO Matt Byrne & Aishlinn O’Connior-

64.Duke ZN Hong Zhu & John Nelson-

65.Duke SW Jing Song and Evan Williams-

66.Edinburgh OB Sebastian Osborne & Paul Brown

67.Fordham MM Peter Morrissey & Caitlin McElroy-

68.Fordham HK Gareth Horell & Robert Klapp-

69.Fordham KB Chris Kennedy & John Bundock-

70.George Fox SB Jennifer Salame & Heather Brown-

71.George Fox KE Stephen Kenyon & Brice Ezell-

72.Grove City HP Dan Hanson & Alex Pepper-

73.Grove City GB Kirby Gowen & Dayne Batten-

74.Grove City WD Kelsey Winther and Marc Davis

75.Harvard BE Jo Box & Cormac Early-

76.Harvard GJ Tom Gole & Usman Javaid-

77.Harvard KL Coulter King & Alex Loomis-

78.Harvard BC Erica Brandt & Julia Clark-

79.Harvard ZR Josh Zagorsky and Sana Raoof

80.Hawaii DG Kyle Dahlin & Christian Gilbert-

81.Hawaii HS Daniel Hugo & Eliot St. John-

82.Hawaii MD Jay-me Morita & Keoni Davey

83.Hawaii Pacific CS Cody Corcelius & Esther Smith-

84.Hawaii Pacific LC Tim Lussier & Cassie Chang-

85.Hawaii Pacific UM Craig Ursuy & Jake Mundhenke

86.Humboldt State HV Ezra Hayman & Emily Van Gepen -

87.Humboldt State MB Aurora Maddocks & Sean Burns-

88.HWS KM Buzz Klinger & Dan Maguire-

89.HWS SC Amil Shah & Ted Cheng-

90.HWS WA Andy Wynkoop & Amira Abdulkadir-

91.HWS GM John Goldman & Marjorie Mitchell-

92.HWS HG Melissa Hosek & Yuqi Ge-

93.ILCS Morocco AA Tilila El Abasi & Sahar Amazoune

94.Kings OP Burk Ohbayashi & Josiah Peterson-

95.Kings CC Jeremy Cerone & Mathias Clock-

96.Kings DL Greg Dubois & Joshua Linder-

97.Kings HB Hannah Herman & Trevor Blake-

98.Kings CH Joshua Craddock & Noah Heinz-

99.Kings BC Stephanie Brewster & Tessa Carter-

100.Kings PC Karen Penica & Charles Carmen

101.La Verne MT Ryan Mansell & Corey Teter-

102.La Verne ZF Aaron Zamora & Sam French-

103.La Verne MR Nick Mcgrail & Isaac Ramirez-

104.La Verne PP John Patrick & Bryan Pride-

105.La Verne JC Ava Johanvash & Aaron Colby-

106.Louisiana Tech SG Sarah Sanderlin & Jake Guin-

107.Louisiana Tech DB Patrick Dickson & Kelly Belton-

108.Loyola Marymount CK Robert Cashen & James Kilcup-

109.Loyola Marymount PR JJ Rodriguez & Emily Ravenscroft-

110.Loyola Marymount MR James Mollison & Jack Ewing-

111.Manila MZ Gica Mangahas & Ely Zosa

112.Marianapolis GF Jordan Gentile & Paula Furfaro-

113.Marianapolis BC Jacques Benchetrit & Jonah Cohen-

114.Marianapolis JP Charles Jo & Mark Perlman-

115.Marianapolis LA Niamah Leonard & Nichael Abramson-

116.Michigan Flint FW Brian Farnham & Mike Wilson-

117.Michigan Flint JR Katie Juno & Jessica Rakoqicz-

118.National University of Singapore TC Alvin Tan & Kelvin Chong

119.New South Wales A

120.Ohio Wesleyan SM Rebekah Smith & Adithya Manohar-

121.Ohio Wesleyan CO Eric Charette & Morgan O'Rourke-

122.Ohio Wesleyan DO Yavor Danailov & Hank Owings-

123.Ohio Wesleyan LR Oore Ladipo & Umarbeck Rabbimov

124.Osgoode MC Andrew Monkhouse & Andrew Choat-

125.Pacific Lutheran MB Callie Moothart & Pam Barker

126.Pacific Lutheran  SW Carrie Sherman & Brianna Walling

127.Patrick Henry OA Noah Oberlander & Cordell Asbenson-

128.Patrick Henry CC Sarah Chafee & Kira Clark-

129.Patrick Henry EM John Ehrett & Blake Meadows-

130.Patrick Henry ER Zachary Enos & Ian Reid-

131.Patrick Henry GW Joanna Griffith & Micah Walters-

132.Patrick Henry LS Andrew Lonon & Olivia Snow-

133.Patrick Henry WW Josiah Weekley & Kyle West-

134.Pennsylvaina NG Agnes Nam & Rohan Grey-

135.Pennsylvania PW Rebecca Platoff & Celine Wee-

136.Portland State BB Aaron Backer & Lindsey Bing-

137.Portland State EP Seth Evans & Aaron Powell-

138.Portland State MS Rett Mutchler & Stephanie Stanley-

139.Portland State HK Dana Hawthorne & Stephanie Karp-

140.Portland State ST Molly Shove & Steve Taylor-

141.Portland State CG Betsy Crombie & Jacob Gran-

142.Queen’s University EW Kaya Ellis & WuDi Wu-

143.Queen’s University Queen's GM - Will Gibson & Taylor Mann-

144.Queen's GK - Renata Grudzien (novice) & Adam Kovacs-Litman (novice)

145.Regis BD Kaleb Brooks & Jon Denzier-

146.Regis/Vermont HG Adam Hall & Lydia Gubitosi-

147.Rochester ZC Yayi Zhang & Wendy Cheng-

148.Rochester WL Zheng Wang & Anasiacia Li-

149.Rochester PD Zachary Polomo & Nina Datlof-

150.Rochester Lu Liu & Gabe Schneider-

151.Rochester Inst of Technology RC Pat Ryan & Michael Callahan-

152.Rochester Inst of Technology SS Ben Schmidt & Eric Salinger-

153.Rosario DP Ana Maria Diez & Carlos Felipe Parra Colombia

154.Santa Monica College MA Morgan McLaughlin & Dominic -Ameneyro

155.Santa Monica College AR Sonya Allahyar & Jon Rogers-

156.Santa Monica College AK Gabriel Avila & Tiffany Kim-

157.Seattle SW Sophia Sanders & Benn Watts

158.Seattle KP Michael Kaemingk & Chase Parker

159.Seattle Logan McDonald & Brock Parker

160.St. John’s CM Kamya Chandra & Nipun Mahajan-

161.St. John’s FP George Fitzpatrickl & Korey Pace-

162.St. John’s MC Mipun Mahajan & Kamya Chandra-

163.Stanford SD Prakash Sankar & Keshav Dimri-

164.Stanford KJ Do Kwon & Tim Jausovec-

165.St. Andrews Daniel Berman & Jack Whitley

166.Swarthmore DJ Linnet Davis-Steinmetz & Lucas Janes-

167.Swarthmore FP Carlo Felizardo & Rich Peck-

168.Swarthmore KM Jenny Koch & David Mok-Lamme-140

169.Swarthmore RH Adam Rosenberg & David Hill-

170.Technology Jamaica A

171.Technology Jamaica B

172.Texas State BD Luis Baez & Laura Driver-

173.Texas State HS Ryan Herrera & Shana Schultz-

174.Texas State HK Alec Hartmann & Tyrel Krohn-

175.Tshwane University of Technology MM Shawn Malatjie & Baldwin Mogoba

176.UCLA NP Tara Norris and Thomas Proctor-

177.UCLA MM Dwayne Melendez and Daniel Mathers-

178.University College Dublin, Law Society Dearbhia O’Gorman & Janine Ryan

179.USAF EW David Eng & Jeff Williams-

180.USAF CL Karen Chinnery & Ruben Luoma-Overstreet-

181.USAF SR Kenneth Schuemann & Everette Richardson-

182.USAF SY Marc Stanley & Roman Young-

183.USC Law QM Qing Shu and Mingzi Ouyang-

184.Vermont AF Sarah Anders & Rachel Fabian

185.Vermont GL Paul Gross & Isaac Loeb

186.Vermont SB Jessica Bullock & John Sadek

187.Vermont DA Tom Dionesotes & Drew Adamczyk

188.Vermont RS Wendell Rogers & Sarina Selleck

189.Vermont CS Dan Cmejla & Ruth Shafer

190.Vermont G

191.Vermont H

192.Western Ontario – Andrew Thompson and Shaunvir Sidhu

193.Wilfrid Laurier MS Kira Misiewicz & Kate Solecki

194.Wilfrid Laurier LH Peter Li & Aliosha Harkness

195.Willamette BR Samantha Briggs & Tejeswara Reddy-

196.Willamette MM Anthony Mauck & Megan Manion-

197.Willamette CM Lindsay Cason & Edward McGlone-

198.Willamette LH Alex Lantz and Derek Hanson-

199.Yale BE Nate Blevins & Naz El-Khatib-

200.Yale CK Nick Cugini & Ben Kornfield-

201.Yale CP Andrew Connery & Meredith Potter-

202.Yale Max Dovala & Kate Falkenstein-

203.Yale HW Aaron Hakim & Seseni Woldemariam-

204.Yale SW EB Saldana & Sam Ward-


JUDGES

1.Adelphi Martin Haas-

2.Adelphi John Miller-

3.Alaska Steve Johnson*-

4.Alaska Shawn Briscoe*-

5.Andres Bello Chile Felipe Ibarra*

6.Bard Jennifer Rankin-

7.Bard Ian Busher-

8.Bard Diandra Kalish-

9.Bates Jan Hovden*-

10.Brock Steven Nicholls-

11.Brock Bryan Levesque-

12.Cape Cod Lisa Boragine* 1-2-Sun, no Sat

13.Cape Cod Matt Vazquez

14.Cape Cod Jerrica O’Donoghue

15.Cape Cod Tesiah Coleman

16.Cape Cod Mary Fontaine 3-4-5-6

17.China Zheng Bo*

18.China Zhong Guocheng

19.China 3

20.Claremont Maggie Hildebrand*-

21.Claremont Holly Poole*-

22.Claremont William Mitchell

23.Colgate Steve West*-

24.Colgate Javed Narejo -

25.Colgate Dan Li-

26.Colgate Ross Provalo-

27.Colgate Abrar Faiaz-

28.Cornell Sam Nelson*-

29.Cornell Colman Stiteler*-

30.Cornell Adam Garen-

31.Cornell Chris Langone*-

32.Cornell Mike Maffie-

33.Cornell 6

34.Cornell 7

35.Cornell 8

36.Cornell 9

37.Cornell 10

38.Cornell 11

39.Cornell 12

40.DePauw Geoff Klinger*-

41.Duke Ajeet Hansra-

42.Fordham 1-

43.George Fox 1 Abigail Rine-

44.Grove City Steven Jones*-

45.Grove City 2 Jason Edwards-

46.Harvard 1 Wes Hopkin*-

47.Harvard 2 E. J. Harris-

48.Harvard hire

49.Hawaii Rob Boller-

50.Hawaii Pacific Rose Helens-Hart*-

51.Humboldt State Gregory Young*-

52.HWS Eric Barnes*-

53.HWS Lynn Hu-

54.HWS Jay Gramolini-

55.Kings Katue Teubl*-

56.Kings Pam Dodge*-

57.Kings Gabrielle Hanners-

58.Kings Natalie Nakamura-

59.Kings Kristin Rudolph-

60.La Verne Josh Martin*-

61.La Verne Rob Ruiz*-

62.La Verne Shaadee Ahmadnia-

63. La Verne Cindy Lopez-

64.La Verne Evelyn Hiatt-

65.Louisiana Tech 1 Shane Puckett-

66.Loyola Marymount Courtney Pinkard*-

67.Loyola Marymount George Briggs*-

68.Marianapolis Kiara Kaminski-

69.Marianapolis Sophia Ir-

70.Marianopolis Weston Clarke-

71.Michigan Flint Marcus Paroske*-

72.Ohio Wesleyan Azfar Wattoo -

73.Ohio Wesleyan Kate Lewis-Lakin-

74.Ohio Wesleyan John Bienick -

75.Osgoode Canada 1-

76.Pacific Lutheran Melissa Franke-

77.Patrick Henry James Tallmon-

78.Patrick Henry Robert Snow*-

79.Patrick Henry Tim Snyder-

80.Patrick Henry Noah Oberlander-

81.Pennsylvania 1- HIRED

82.Portland State Kelly Welch* (tab)-

83.Portland State  Shayna O’Dea-

84.Portland State Katie Slayden-

85.Queen’s Merry Guo-

86.Regis Robert Margesson*-

87.Rochester Inst of Technology John Angelis-

88.Rochester Alia Bellwood*-

89.Rochester Buddy Khan*-

90.Rochester Cody Monday-

91.Rochester HIRED

92.Saint Andrews Daniel Berman

93.Santa Monica Michael Aguilar*-

94.Seattle Chris Richter (tab)

95.St. John’s Steve Llano*-

96.St. John’s Jamie Wright*-

97.St. John;s Zia Durrani (free)

98.Stanford David Ryan-

99.Swarthmore HIRED

100.Swarthmore HIRED

101.Technology Jamaica 1-

102.Texas State Jeremy Hutchins*

103.Texas State hired ½-

104.Tshwane Rose Mongatane

105.Tshwane Maatisa Selepe

106.UCLA 1 hired-

107.USAF Gina Iberri-Shea*-

108.USAF Brandon Paquette-

109.USU Mary Nugent UK*

110.USU Sharmila Parmanand Phil*

111.USU Adam Greenstein*

112.USU Sunish Mitra*

113.USU Gavin Ilsley UK*t

114.USU Leela Koenig Neth*t

115.USU Bojana Skrt Slo*t

116.USU Ikey Gialapsos Alaska*t

117.USU Michaela Hernandez Alaska*+t

118.USU Eoin Kilkenny UCD*t

119.USU Ciaran Lawlor Ireland*t

120.USU Simone van Elk Neth*t

121.USU Thepparith Senamngern Thailand*t

122.USU Jeff Cedarfield tF

123.USU Monica Ferris Hart House*t

124.USU David Hernandez* HWS StJt

125.USU Dafne Gokcen, Waterloo*t

126.USU Rhydian Morgan UK*t

127.USU Sidharth Chauhan NLS India*tF

128.USU Carlo Cabrera LSE

129.USU Sam Press UVM special needs 475 Main

130.Michael Baer*tF

131.Vermont Stephen Boyle*

132.Vermont Allison Hamlin*t

133.Vermont Sam Natale*

134.Vermont Sam Ricker*F

135.Vermont Edwin OwusutF

136.Vermont Lucas Caress*tF

137.Vermont David Register*t

138.Vermont Mandy Frank*t

139.Vermont Alex ThibaultF

140.Vermont Ashley Thygesen

141.Western Ontario Greg Huff

142.Wilfrid Laurier Daniel Chen

143.Willamette Danielle Stevens-

144.Willamette Marta Tarantsey-

145.Willamette Una Kimikeo-Goes (3)-

146.Willamette Robert Trapp (3)-